Co to znaczy kanclerz?
1) w średniowieczu dostojnik kierujący kancelarią panującego, zwykle duchowny; sprawował nadzór nad polityką zagr. i częściowo wewn. państwa. W dawnej Polsce jeden z najwyższych urzędników państw., prowadzący politykę zagr.
Kim był kanclerz w dawnej Polsce?
kanclerz – w dawnej Polsce jeden z najwyższych urzędów w państwie, wchodzący w skład senatu. W strukturze urzędniczej Rzeczypospolitej szlacheckiej było dwóch kanclerzy wielkich: koronny i litewski.
Czym zajmował się kanclerz?
Kanclerz koronny był pierwszym urzędnikiem państwa dbającym o praworządność i pilnującym by król przestrzegał praw i zachowywał pacta conventa. Przewodził także sądowi królewskiemu – Asesorii. Był czasem nazywany pieczętarzem, od pieczęci, którymi uwierzytelniał dokumenty.
W jakich krajach jest kanclerz?
Kanclerz
- kanclerz Niemiec.
- kanclerz Austrii.
- kanclerz Szwajcarii.
- kanclerz Francji.
- kanclerz wielki koronny (dawna Rzeczpospolita)
- kanclerz wielki litewski (dawna Rzeczpospolita)
- kanclerz ziemski (dawna Rzeczpospolita)
- lord kanclerz (Wielka Brytania)
Kim był podskarbi w dawnej Rzeczypospolitej?
Podskarbi wielki koronny (łac. supremus thesaurarius, supremus rei monetariae magister) – urząd centralny w I Rzeczypospolitej, sprawujący pieczę nad skarbem i mennicą państwową. Jego prerogatywy zbliżone były do uprawnień dzisiejszego ministra skarbu, finansów i szefa banku centralnego.
Kto kierował Kancelaria monarchy w dawnej Polsce?
W otoczeniu władcy nie brakowało ważnych urzędników, którzy wspierali króla i organizowali życie dworu. Dworem zarządzał marszałek, a kancelarią, w której przygotowywano państwowe dokumenty, kierował kanclerz.
Co to znaczy podskarbi?
Co robil kanclerz koronny?
Czy kanclerz to to samo co premier?
Kanclerz federalny w RFN to odpowiednik premiera.
Czym się różni prezydent Niemiec od kanclerza?
Natomiast jeżeli został wybrany większością zwykłą, wtedy prezydent może albo go mianować, albo rozwiązać parlament i zarządzić nowe wybory. Kanclerz kieruje pracami rządu i określa jego skład. Kanclerz przedstawia prezydentowi wnioski o nominacje określonych osób na stanowiska ministrów.
Jakie funkcje pełnił Hetman w dawnej Rzeczypospolitej?
Do kompetencji hetmana należało organizacja zawodowej siły zbrojnej, zaciąg wojsk najemnych oraz pospolitego ruszenia. Przywilejem hetmanów było mianowanie niższych dowódców, wyznaczanie leż dla oddziałów, kontrolowanie wydatków na wojsko i dozorowanie wypłaty żołdu.
Kto stał na czele grodu?
Kasztelan (łac. comes castellanus) – urzędnik ziemski w średniowiecznej Polsce, wcześniej określany jako komes grodowy lub żupan; nazwa „kasztelan” pojawiła się w XII wieku. Jego rolą było zajmowanie się administracją gospodarczą (ściąganiem danin na rzecz panującego), obroną i sądownictwem na terenie kasztelanii.
Kto kierował Kancelaria monarchy w dawnej Polsce i jakie miał mieli kompetencje?
Kto prowadził kancelarię królewska i pilnował aby król przestrzegał praw?
Kanclerz kierował kancelarią monarchy oraz był odpowiedzialny za politykę zagranicz- ną państwa. Dbał o praworządność w Rzeczpospolitej i pilnował, by król przestrzegał praw! Przewodził sądowi królewskiemu.
Czym zajmuje się Żupnik?
żupnik pobierał daniny, czuwał nad przebiegiem prac, wykonywał władzę administracyjną i sądowniczą, zarządzał finansami i zbytem soli, bywał także dzierżawcą kopalń soli i olbory; funkcję żupnika pełnili bogaci mieszczanie, szlachta, magnaci, czasem dygnitarze państwowi; rzeczywisty zarząd kopalniami spoczywał w rękach …
Czym zajmuje się marszałek?
Sprawował nad wszystkimi świeckimi urzędnikami dworu jurysdykcję sądową. Od 1632 pod jego rozkazami była gwardia królewska. Marszałek wielki koronny prowadził też inwentarze dworu, ustalał ceny towarów kupowanych na jego użytek. Zwoływał posiedzenia senatu, którym przewodniczył.
Czym zajmowali się kanclerz?
Kanclerz w średniowieczu kierował kancelarią panującego i sprawował nadzór nad polityką zagraniczną i w pewnym stopniu polityką wewnętrzną państwa. W dawnej Polsce był to wysokiej rangi urzędnik dworski,który prowadził kancelarię książąt dzielnicowych lub króla.
Jak inaczej nazywa się premiera?
primus – pierwszy) – szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów).
Czym różni się kanclerz od prezydenta?
Kanclerz kieruje pracami rządu i określa jego skład. Kanclerz przedstawia prezydentowi wnioski o nominacje określonych osób na stanowiska ministrów. Prezydent nie może odmówić mianowania ministrem kandydata przedstawionego przez kanclerza. Kanclerz wyznacza także jednego z członków gabinetu na wicekanclerza.
Co robi prezydent Niemiec?
Prezydent: reprezentuje państwo w stosunkach międzynarodowych, zawiera umowy międzynarodowe z innymi państwami, akredytuje i przyjmuje przedstawicieli dyplomatycznych, mianuje i odwołuje sędziów federalnych, urzędników federalnych, oficerów i podoficerów, stosuje prawo łaski.